Перейти до основного вмісту
Lex et Juctitia

Кафедра менеджменту, економіки, статистики та цифрових технологій

Загальна інформація


Department of Management, Economics, Statistics and Digital Technologies
Leonid Yuzkov Khmelnytskyi University of Management and Law

 Кафедра МЕСЦТ
 huup_kmesct

Кафедра менеджменту, економіки, статистики та цифрових технологій є одним із ключових структурних підрозділів Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова. Вона була заснована у 1999 році під назвою кафедри загального менеджменту та менеджменту організацій. За понад два десятиліття свого існування кафедра неодноразово змінювала назву, розширювала кадровий склад науково-педагогічних працівників, доповнювала перелік освітніх дисциплін і запроваджувала нові спеціальності.

Керівництво кафедри
Першим завідувачем кафедри став Юрій Миколайович Комар, кандидат економічних наук, старший науковий співробітник (сьогодні – доктор наук з державного управління, професор), який очолював її до вересня 2000 року. З 2001 по 2021 рік керівництво кафедрою здійснював Віктор Петрович Синчак, доктор економічних наук, професор, який зробив значний внесок у її розвиток. У вересні 2021 року завідувачкою кафедри було обрано Наталію Петрівну Захаркевич, кандидатку економічних наук, доцентку.

Формування кадрового складу
На початковому етапі становлення кафедра активно залучала досвідчених викладачів з інших закладів вищої освіти. Протягом 1999–2012 років вагому підтримку в її діяльності надавали доктори економічних наук, професори В.В.Стадник, О.І.Гончар, Д.П.Доманчук, Є.Г.Рясних, а також кандидати наук, доценти Л.П.Швець, Р.В.Бойко, С.М.Тараненко, В.П.Вельбой та старша викладачка Н.І.Майорова, які працювали за сумісництвом.
Згодом кафедра поступово розширювала власний кадровий потенціал. Значний внесок у її розвиток зробили Н.Л.Корженівська (2005-2008 рр.), В.В.Ковальчук (2008-2016 рр.), Т.П.Плішка (2008-2018 рр.), Т.В.Рижа (2009-2018 рр.), О.В.Мазур (2011-2014 рр.), О.В.Малик (2014-2016 рр.), Я.Г.Бучковська (2014-2021 рр.), Г.В.Булат (2018-2022 рр.), С.І.Мельник (2021-2023 рр.).

Розширення наукового потенціалу та реорганізація кафедри
Важливим етапом розвитку кафедри стало об’єднання у 2010 році з кафедрою економічної теорії та підприємництва. Це об’єднання призвело до розширення науково-методичної бази та оновлення дисциплін. Унаслідок змін кафедра отримала нову назву – кафедра менеджменту, економічної теорії та фінансів, під якою функціонувала до 2016 року.
Колектив кафедри поповнився новими викладачами, серед яких кандидати наук, доценти.
Протягом років діяльності кафедра не лише залучала досвідчених фахівців із зовнішніх академічних установ, а й активно формувала власний кадровий актив, даючи можливість талановитим випускникам університету продовжувати професійний шлях у рідних стінах. Так, у 2000 році до викладацької діяльності на кафедрі долучилися випускники першого набору факультету управління та економіки – Андрій Валерійович Корюгін та Артур Анатолійович Новерсалюк (який працював до 2011 року). Надалі їхній приклад наслідували випускники наступних років: Наталія Петрівна Захаркевич, Дар’я Андріївна Арзянцева, Алла Вікторівна Крушинська, Тетяна Анатоліївна Самарічева, Юлія Василівна Граматович, які й нині продовжують працювати в університеті.
Останні роки ознаменувалися поповненням кафедрального колективу висококваліфікованими викладачами, які стали його невід’ємною частиною:

  • Кудельський Віталій Едуардович (к.е.н., з 2014 р.)
  • Іжевський Павло Григорович (д.е.н., професор, з 2020 р.)
  • Кравець Ірина Михайлівна (к.е.н., доцентка, з 2020 р.)
  • Піхняк Тетяна Андріївна (к.е.н., з 2020 р.)
  • Мельник Степан Іванович (д.е.н., доцент, з 2021 р. за сумісництвом)
  • Фурман Діана Григорівна (к.е.н., з 2021 р. за сумісництвом)
  • Процюк Наталія Юріївна (к.е.н., доцент з 2021 р. за сумісництвом)
  • Суховірський Олег Васильович (к.п.н., з 2024 р.)
  • Федоришина Лариса Миколаївна (д.е.н., професор з 2024 р.)
  • Ковальчук Світлана Володимирівна (д.е.н., професор з 2025 р.)

Значний прогрес відбувся не лише в чисельному складі кафедри, а й у підвищенні кваліфікаційного рівня її науково-педагогічних працівників. Захист дисертацій став важливою віхою у розвитку кафедральної наукової школи:

  • Андрій Валерійович Корюгін здобув науковий ступінь кандидата економічних наук у 2005 році
  • Дар’я Андріївна Арзянцева – у 2007 році
  • Наталія Петрівна Захаркевич – у 2007 році
  • Тетяна Володимирівна Рижа – у 2014 році
  • Тетяна Анатоліївна Самарічева – у 2019 році
  • Алла Вікторівна Крушинська – у 2021 році

Важливим етапом розвитку став також захист дисертації на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук - Віктора Петровича Синчака, у 2009 році за спеціальністю гроші, фінанси і кредит (08.00.08). А вже у 2011 році він отримав вчене звання професора.
У 2015 році, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 266 від 29 квітня, був оновлений перелік галузей знань і спеціальностей у системі вищої освіти. У зв’язку з необхідністю відкриття нової спеціальності 072 Фінанси, банківська справа та страхування (галузь знань 07 Управління і адміністрування), було здійснено чергове перейменування кафедри. З 1 грудня 2016 року вона отримала нову назву – "Кафедра менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування". 
Зі зміцненням кадрового потенціалу кафедра посилила свою конкурентну позицію, що позитивно вплинуло на її репутацію. Вона отримала статус профільної кафедри з підготовки бакалаврів за спеціальністю 073 Менеджмент, а з 2017 року відкрила програму підготовку магістрів за цією ж спеціальністю зі спеціалізацією "Бізнес-менеджмент".

Розвиток кафедри: нові напрями підготовки та наукова діяльність
Кафедра зробила значні кроки у розширенні освітніх програм. Так у 2017 році розпочалась підготовка бакалаврів за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування галузі знань 07 Управління і адміністрування, а у 2018 році започатковано магістерську програму за цією ж спеціальністю. У 2019 році розпочато підготовку магістрів за освітньою програмою "Магістр менеджменту. Організація та управління охороною здоров’я" у межах галузі знань 07 Управління і адміністрування.
У 2023 році кафедра була реорганізована: приєднано кафедру математики, статистики та інформаційних технологій і виділено в самостійний структурний підрозділ кафедру фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку. З 1 вересня 2023 року кафедра отримала назву – кафедра менеджменту, економіки, статистики та цифрових технологій.

Освітня діяльність та навчальний процес
У 2024-2025 навчальному році за кафедрою закріплено 126 навчальних дисциплін, що підкреслює важливість навчальної роботи як одного з пріоритетних напрямів її діяльності. Викладачі повністю забезпечені навчальним навантаженням, значна частка якого припадає на аудиторні заняття, керівництво бакалаврськими та магістерськими роботами.
Навчальні курси підтримуються актуальною літературою з університетського бібліотечного фонду. Науково-педагогічні працівники кафедри є авторами та співавторами низки навчальних посібників, зокрема: Маркетинг, Формування регіонального лідера: навчання впродовж життя, Рекламний менеджмент, Інформаційно-методичне забезпечення наукових досліджень, Стратегічний маркетинг тощо.
До навчального процесу активно залучаються представники бізнесу, практикуючі фахівці, проводяться навчальні екскурсії на підприємства та в установи. Освітні заходи організовуються із використанням інноваційних підходів: застосовуються тренінги, ділові ігри, практичні кейси.

Науково-дослідна діяльність та публікації
У 2017 році результати наукової роботи кафедри були опубліковані у колективній монографії "Фінансово-управлінські аспекти інноваційно-інвестиційного розвитку підприємництва в національній економіці" (науковий редактор – д.е.н., професор Синчак В. П.).
Загалом, науково-педагогічними працівниками та аспірантами кафедри опубліковано близько 500 наукових праць у вітчизняних та міжнародних виданнях, включно з монографіями.
Результати досліджень були представлені більш ніж на 250 міжнародних і всеукраїнських науково-практичних конференціях та інших наукових заходах, що підтверджує високий рівень наукової активності кафедри.
Кафедра менеджменту, економіки, статистики та цифрових технологій здобула визнання завдяки організації Міжнародної науково-практичної конференції «Стратегічні напрями соціально-економічного розвитку держави в умовах глобалізації». Цей захід, що відбувається раз на два роки з 2013 року, став своєрідним брендом кафедри. Упродовж 2013–2021 років було видано сім збірників тез доповідей учасників конференції, які містять результати досліджень вітчизняних і зарубіжних науковців, економістів, фахівців з публічного управління, представників банківського сектору, фіскальних і казначейських служб, а також менеджерів різних сфер діяльності та студентів. З 2025 року конференція присвячена пам’яті видатного вітчизняного науковця пам’яті доктора економічних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України Пили Василя Івановича.
З 2009 року активізувалася науково-дослідна діяльність студентів під керівництвом викладачів кафедри. Вони регулярно беруть участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях, студентських олімпіадах і конкурсах наукових робіт, що неодноразово приносило перемоги та призові місця. Зокрема, студентки Гуменюк Діана та Грицькова Анастасія у 2017 році стали призерками Всеукраїнської олімпіади з дисципліни «Регіональна економіка», а Грицькова Анастасія у 2019 році також посіла призове місце в олімпіаді зі «Стратегічного управління» (підготовка – доцент Корюгін А. В.).
У 2019 році студентка Ярема Оксана здобула диплом ІІІ ступеня у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з напряму «Менеджмент організацій» (науковий керівник – доцент Арзянцева Д. А.), а в 2020 році аналогічну нагороду отримала магістрантка Герасимчук Анна (керівник – Захаркевич Н. П.).
Студентські команди кафедри також досягли значних успіхів у національних та міжнародних конкурсах. Команда Enactus ХУУП у 2013 та 2014 роках посідала другі місця у національних змаганнях Enactus Україна (керівник – Ковальчук В. В.).
У 2019 році магістранти кафедри спеціальності 072 «Фінанси, банківська справа та страхування» вибороли диплом ІІ ступеня у фіналі Всеукраїнського студентського конкурсу бізнес-проєктів «Бізнес-трамплін» (керівники – Крушинська А. В., Арзянцева Д. А.). У 2024 році студенти другого курсу освітньої програми Бакалавр менеджменту Терещенко Олексій та Стець Ангеліна посіли І та ІІ місце у VI Міжнародному конкурсі студентських науково-дослідних робіт з економіки (Молдова, м. Комрат). І місце на цьому ж конкурсі посіла студентка магістратури за спеціальністю 073 Менеджмент Недзельська Ул’яна.

Сьогодні на кафедрі реалізується ряд освітніх програм:
Освітньо-професійна програма «Бакалавр менеджменту» першого рівня вищої освіти за спеціальністю 073 Менеджмент галузі знань 07 Управління та адміністрування;
Освітньо-професійна програма «Магістр менеджменту» («Master of management») другого рівня вищої освіти за спеціальністю 073 Менеджмент галузі знань 07 Управління та адміністрування 
Освітньо-професійна програма «Магістр менеджменту. Організація і управління охороною здоров’я» («Master of management») другого рівня вищої освіти за спеціальністю 073 Менеджмент галузі знань 07 Управління та адміністрування;
Освітньо-наукова програма «Доктор філософії з економіки» третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти за спеціальністю 051 Економіка галузі знань 05 Соціальні та поведінкові науки

Кафедра менеджменту, економіки, статистики та цифрових технологій активно здійснює наукову, освітню та виховну діяльність, сприяючи професійному зростанню студентів та інтеграції академічної спільноти у міжнародний освітньо-науковий простір.