Перейти до основного вмісту
Lex et Juctitia

Діяльність юридичної клініки

Напрями діяльності

Із завдань, які покликана виконувати юридична клініка, випливають принципи її діяльності:
1. Безоплатність: враховуючи, що юридичні послуги надаються малозабезпеченим верствам населення, вони є безоплатнимидля даної категорії громадян.
2. Гуманізм: вміння розуміти проблеми наших громадян, показувати їм свою небайдужість, бажання допомогти, а часом і співчуття, - половина нашого успіху.
3. Добровільність: студенти, які працюють у юридичній клініці, і громадяни, які звертаються за допомогою, роблять це абсолютно добровільно та свідомо.
4. Конфіденційність: дані, що стали відомі під час надання юридичних послуг не підлягають розголошенню.

     У своїй діяльності юридична клініка керується законодавством України, Типовим положенням про юридичну клініку вищого навчального закладу України, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 03 серпня 2006 р., Статутом Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, Положенням про юридичну клініку, Правилами прийому громадян юридичною клінікою Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова.
     Діяльність юридичної клініки забезпечує можливість практичного застосування студентами своїх знань та сприяє вирішенню питання загальнодержавного значення - допомоги найбільш соціально незахищеним верствам населення.
     Юридична клініка здійснює свою роботу в наступних організаційних формах:
•   проведення занять із студентами, які працюють в юридичній клініці;
•   консультування малозабезпечених верств населення;
•   складання процесуальних документів;
• представництво інтересів громадян в судах, інших органах державної влади та місцевого самоврядування;
•   здійснення виїздів в населені пункти Хмельницької області для надання безкоштовної правової допомоги;
•   проведення правороз’яснювальної роботи на підприємствах, в установах та організаціях області: читання лекцій, виступи на правові теми, круглі столи;
•   нормотворення.


Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу

В листопаді 2019 року чотири юридичні клініки об’єднали свої зусилля та розпочали реалізацію проєкту “Безкоштовна юридична підтримка малого бізнесу”.
Суть регіонального проєкту полягає в наданні консультантами юридичних клінік-учасниць ініціативи безоплатної правової допомоги представникам малого підприємництва, зокрема: допомога в реєстрації бізнесу; консультування щодо вибору найбільш оптимальної форми оподаткування; розробка проектів кадрових документів, договорів тощо; проведення правового “аудиту” документів на відповідність майбуні вимогам законодавства; складення “чек-листів” для перевірок; надання консультацій, роз’яснень законодавства; підготовка процесуальних документів та судове представництво тощо.
Виконавці проєкту:
•    Юридична клініка “Pro bono” Національного університету “Острозька академія”,
•    Юридична клініка “Liberta” Тернопільського національного економічного університету,
•    Юридична клініка Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова,
•  Юридична клініка Школи права Українського католицького університету, яка в рамках своєї спеціалізації надаватиме правову допомогу ветеранам, які бажають започаткувати власну справу.
Результати проєкту:

  • розроблення для підприємців правопросвітніх плакатів та флаєрів з інформацією про проєкт;
  • проведення серії тренінгів з питань захисту прав представників малого бізнесу в Острозі, Хмельницькому, Тернополі та Львові;
    Створення сторінки проєкту у Facebook для висвітлення інформації з питань захисту прав представників малого бізнесу;
  • надання юридичної допомоги представникам малого бізнесу;
  • розроблення інфографіки з покроковими інструкціями захисту прав представників малого бізнесу;
  • проєкт “Розвиток регіонального лідерства та усталення моделі координації Асоціації юридичних клінік країни” реалізовувався за фінансової підтримки Міжнародний фонд "Відродження".

Служба волонтерів у судах

У вересні 2021 року проєкт «Служба волонтерів у судах», який здійснюється за підтримки проєкту ЄС «Право-Justice», за участю Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області та Хмельницького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, перейшов у етап реалізації.
«Служба волонтерів у судах» – проєкт, метою якого є створення атмосфери дружнього до людини суду і зменшення психологічного напруження у відвідувачів суду (осіб, які через вік або за станом здоров'я потребують підтримки, вагітних жінок, жертв та свідків насилля, неповнолітніх учасників процесу тощо).
На базі Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області здобувачі освіти зі спеціальностей «Соціальне забезпечення», «Право» та «Міжнародне право», які виявили бажання стати волонтерами в рамках проєкту «Служба волонтерів у судах», безпосередньо розпочали надавати допомогу громадянам у приміщеннях суду задля зменшення їхньої психологічної напруги.
Волонтери забезпечують такі послуги для відвідувачів суду:
•    надають доступ до типових форм для заповнення (наприклад, для написання заяви);
•  надають роздаткові матеріали, які представляють та роз’яснюють основні особливості системи правосуддя в Україні, з акцентом на матеріали, що стосуються питань забезпечення доступу до безоплатної правової допомоги;
•    надають емоційну підтримку;
•    піклуються про дітей;
•    допомагають знайти залу судових засідань;
•   надають вразливим категоріям інформацію про приміщення, наявні в будівлі суду (вбиральня для осіб з інвалідністю, місця для відпочинку тощо);
•    здійснюють повідомлення працівника апарату суду про необхідність надання допомоги особі з підвищеними стандартами підтримки та особливого захисту/
Переконані, що реалізація цього проєкту стане кроком до покращення системи правосуддя та поліпшить контакт органів правосуддя з громадянами за участі студентів університету!!!