Перейти до основного вмісту
Lex et Juctitia

Кафедра фінансів, банківської справи, страхування та фондового ринку

Загальна інформація


З МЕНЕДЖМЕНТОМ ДО ФІНАНСІВ

Без розвитку кафедр заклади вищої
освіти не мають майбутнього
(Синчак В.П.)

Одним із базових структурних підрозділів, що функціонує у складі Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова, є кафедра менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування, яка була заснована 1999 року як кафедра загального менеджменту та менеджменту організацій. За 23 роки свого існування кафедри змінювалися її назви, формувався чисельний і якісний склад науково-педагогічних працівників, розширювався перелік закріплених навчальних дисциплін, відкривалися нові спеціальності та спеціалізації. 
Першим завідувачем кафедри у 1999 було призначено к.е.н., старшого наукового співробітника (нині – доктор наук з державного управління, професор) Комара Юрія Миколайовича, який очолював кафедру по вересень 2000 року. Впродовж 20 років (2001-2021 рр.) кафедра перебувала під вмілим керівництвом доктора економічних наук, професора Синчака Віктор Петрович, який здійснив вагомий внесок у її розвиток. З вересня 2021 р. завідувачкою кафедри обрано кандидатку економічних наук, доцентку Захаркевич Наталію Петрівну.
У перші роки становлення кафедра посилювалася досвідченими науково-педагогічним працівниками. Так, підтримку кафедрі впродовж 1999–2012 рр. надавали науково-педагогічні працівники інших навчальних закладів, зокрема доктори економічних наук, професори Стадник В. В., Гончар О. І., Доманчук Д. П., Рясних Є. Г.; кандидати наук, доценти Швець Л. П., Бойко Р. В., Тараненко С. М., Вельбой В. П.; старша викладачка Майорова Н. І., які працювали на кафедрі за сумісництвом. 
У наступних роках кафедра поступово збільшувалась за чисельністю, так, значний внесок у формування контингенту студентів у різні роки своєї роботи на кафедрі зробили: к.е.н., доцентка Корженівська Н. Л. (2005-2008 рр.); к.е.н. Ковальчук В. В. (2008-2016 рр.); к.е.н., ст. науковий співробітник Плішка Т. П. (2008-2018 рр.); к.е.н. Рижа Т. В. (2009-2018 рр.), Мазур О. В. (2011-2014 рр.); к.е.н. Малик О. В. (2014-2016 рр.); к.е.н. Бучковська Я. Г. (2014-2021 рр.). 
Суттєвим кроком у збільшенні наукового потенціалу кафедри стало об’єднання у 2010 році з кафедрою економічної теорії та підприємництва, що спричинило наступне її перейменування на кафедру менеджменту, економічної теорії та фінансів (під такою назвою кафедра функціонувала до 2016 року). А колектив кафедри поповнився досвідченими кандидатами наук, доцентами Вірою Павлівною Гавриш (працювала у 2010-2016 рр.), Станіславою Миколаївною Підгородецькою (працювала у 2010-2016 рр.), Людмилою Миколаївною Качаровською (працювала у 2010-2013 рр.). 
За роки свого функціонування, кафедра поповнювалася не лише зовнішніми науково-педагогічними працівниками, але й талановитою молоддю з числа випускників університету. Так, у 2000 році на кафедрі розпочинали свою науково-педагогічну діяльність випускники першого випуску факультету управління та економіки Корюгін Андрій Валерійович і Новерсалюк Артур Анатолійович (працював у 2000 – 2011 рр.). Згодом до їх числа долучилися випускники наступних років: Захаркевич Наталія Петрівна, Арзянцева Дар’я Андріївна, Крушинська Алла Вікторівна, Самарічева Тетяна Анатолівна, Граматович Юлія Василівна, які продовжують свою роботу у стінах кафедри й досі. 
За останні вісім років до дружнього колективу кафедри долучилися й стали його невід’ємною частиною: к.е.н., доцентка Ткачук Наталія Миколаївна (з 2014 р.); к.е.н. Кудельський Віталій Едуардович (з 2014 р.); к.е.н. Булат Галина Володимирівна (з 2018 р.); д.е.н., професор Іжевський Павло Григорович (з 2020 р.); к.е.н., доцентка Кравець Ірина Михайлівна (з 2020 р.); к.е.н. Піхняк Тетяна Андріївна (з 2020 р.); д.е.н., доцент Мельник Степан Іванович (з 2021 р. за сумісництвом); к.е.н. Фурман Діана Григорівна(з 2021 р. за сумісництвом). 
Відбулися зміни не лише у кількісних, але й у показниках якісного складу науково-педагогічних працівників кафедри завдяки захисту кандидатських дисертацій Корюгіним А. В. (2005 р.), Захаркевич Н. П. (2006 р.), Рижою Т. В. (2014 р.), Самарічевою Т. А. (2019 р.), Крушинською А. В. (2021 р.). У 2009 році Синчак В. П. захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.08 – гроші, фінанси і кредит, а у 2011 році отримав вчене звання професора. 
З набранням чинності постанови Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2015 р. № 266 «Про затвердження переліку галузей знань і спеціальностей, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти», а також у зв’язку із необхідністю започаткування  спеціальності 072 Фінанси, банківська справа та страхування галузі знань 07 Управління і адміністрування, відбулося чергове перейменування кафедри. Тож з 1 грудня 2016 року структурний підрозділ отримав назву «Кафедра менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування», під якою функціонує дотепер.
Нарощуючи свій кадровий потенціал, одночасно із посиленням конкурентної позиції та зростанням іміджу, кафедра стала профільною з підготовки бакалаврів за спеціальністю  073 Менеджмент, а вже з 2017 року - відповідальна за підготовку магістрів спеціальності  073 Менеджмент із спеціалізації Бізнес-менеджмент. 
Вагомими кроками збільшення потенціалу кафедри стали:
  започаткування у 2017 році підготовки фахівців на першому (бакалаврському) рівні за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування галузі знань 07 Управління і адміністрування;
 у 2018 року початок підготовки фахівців на другому (магістерському) рівні за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування галузі знань 07 Управління і адміністрування;
  у 2019 року відкриття спеціалізації Організація та управління охороною здоров’я галузі знань 07 Управління і адміністрування.
На кафедрі здійснюється підготовка здобувачів наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування галузі знань 07 Управління і адміністрування. 
Таким чином, пройшовши довгий шлях станом на 2022 рік кафедра менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування представлена 15 науково-педагогічними працівниками, з них 3 докторами економічних наук, 1 професором, 11 кандидатами економічних наук, в тому числі 6 доцентами, які водять до складу груп забезпечення та відповідальні за організацію освітньої діяльності за спеціальностями 072 Фінанси, банківська справа та страхування та 073 Менеджмент. 
За кафедрою закріплено 224 навчальних дисципліни, тому пріоритетним напрямком діяльності на кафедрі є навчальна робота. Щорічно науково-педагогічні працівники стовідсотково забезпечені навчальним навантаженням, у структурі якого значна частка припадає на аудиторні заняття та керівництво магістерськими роботами. Навчальні дисципліни нормативно забезпечені актуальною літературою з бібліотечного фонду університету. Науково-педагогічні працівники є авторами та співавторами навчальних посібників, зокрема Маркетинг (2010 р.), Фінансовий менеджмент (2013 р.), Формування регіонального лідера: навчання впродовж життя (2013 р.), Рекламний менеджмент (2017 р.), Інформаційно-методичне забезпечення наукових досліджень (2018 р.), Моніторинг та контроль в діяльності старости ОТГ (2019 р.). До участі у заняттях систематично запрошуються роботодавці, практикуючі фахівці, студенти відвідують навчальні екскурсії на підприємства, в установи, організації. Навчальні заняття проводяться з використанням інноваційних форм і методів навчання, активно застосовуються тренінги, ділові ігри, практичні кейси та програмні продукти.
Збільшення чисельності науково-педагогічних працівників і підвищення якісного складу дозволили охопити нові напрями в науково-дослідній роботі кафедри. Значно розширено наукову тематику. У її складі затверджено три наукові теми: 
1) «Механізми управління підприємствами та установами в системі державного регулювання національною економікою» (керівник – д.е.н., професор Синчак В. П.); 
2) «Фінансові механізми регулювання діяльності юридичних і фізичних осіб в економічному та соціальному середовищі» - державний реєстраційний номер 0110V007929 (керівник – д.е.н., професор Синчак В. П.). За напрямом цієї теми у 2016 р, 2019 р та 2021 р захищено чотири кандидатські дисертації; 
3) «Проблеми переходу до інноваційно-інвестиційної моделі економічного зростання в умовах ринкової економіки» (керівник – к.е.н., доцентка Арзянцева Д. А.).
Здобутки науково-дослідної роботи за кафедральною науковою тематикою у 2017 році опубліковані в колективній монографії «Фінансово-управлінські аспекти інноваційно-інвестиційного розвитку підприємництва в національній економіці» за науковою редакцією д.е.н., професора Синчака В. П. Загалом за результатами наукової роботи науково-педагогічними працівниками та аспірантами кафедри опубліковано близько 600 наукових праць у зарубіжних та вітчизняних виданнях, у т. ч. 20 монографій. Результати наукової роботи доповідались на більш ніж 250 Міжнародних і Всеукраїнських науково-практичних конференціях і семінарах. 
Брендом кафедри менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування стала Міжнародна науково-практична конференція «Стратегічні напрями соціально-економічного розвитку держави в умовах глобалізації», що організовується раз у два роки та проводиться з 2013 року науково-педагогічними працівниками за підтримки ректора університету, доктора юридичних наук, професора, заслуженого юриста України Омельчука Олега Миколайовича. За 2013-2021 рр. видано п’ять збірників тез доповідей учасників I–V міжнародних конференцій, в яких опубліковані результати досліджень вітчизняних і зарубіжних науковців, практикуючих фахівців у галузі економіки, публічного управління, банківської системи, представників фіскальної та казначейської служб, менеджерів виробничої та невиробничої сфер, студентів вищих навчальних закладів.  
Достатньо важливим напрямом у діяльності кафедри є організаційно-виховна робота.  З 2012 року кафедра започаткувала в рамках святкування тижня факультету управління та економіки проведення Економічного турніру серед студентів 3-4 курсів. У 2012 році команда, підготовлена науково-педагогічними працівниками кафедри, взяла участь в однойменному заході, що проводився в Подільському державному аграрно-технічному університеті між студентами вищих навчальних закладів Хмельницької області й інших областей України та стала його переможцем і володарем почесного кубка.
На базі навчальної дисципліни «Економічне обґрунтування управлінських рішень», Крушинською А. В. започатковано щорічне проведення турніру з Моделювання бізнес-процесів та прийняття управлінських рішень. Згодом цей турнір став міжнародним, в якому у 2013 році приймали участь по дві команди з України та Росії і одна з Білорусі. 
Із 2009 року значно активізувалась науково-дослідна робота студентів під керівництвом науково-педагогічних працівників кафедри. Регулярною стала їх участь у всеукраїнських науково-практичних конференціях, студентських олімпіадах із навчальних дисциплін кафедри та у конкурсах студентських наукових робіт. Науково-педагогічні працівники кафедри неодноразово забезпечували підготовку призерів і номінантів Всеукраїнських олімпіад і конкурсів студентських наукових робіт. У 2014 і 2016 роках студентки Мотузюк Анастасія та Щавінська Марина відповідно стали призерами та були нагороджені дипломами ІІІ ступеня ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з навчальної дисципліни «Податкова система» (підготовку здійснювали завкафедрою Синчак В. П. і доцент кафедри Рижа Т. В.). 
У 2017 році студентки Гуменюк Діана та Грицькова Анастасія, а у 2019 році студентка Грицькова Анастасія стали призерами у номінації ІІ етапу Всеукраїнської олімпіади з навчальних дисциплін відповідно «Регіональна економіка» та «Стратегічне управління» (підготовку здійснював доцент Корюгін А. В.).  
У 2019 році студентка Ярема Оксана стала призером і одержала диплом ІІІ ступеня за перемогу у другому турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук за напрямом «Менеджмент організацій» (підготовку здійснювала доцент Арзянцева Д.А.). У 2020 році студентка магістратури Герасимчук Анна одержала диплом ІІІ ступеня за перемогу у другому турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук за напрямом «Менеджмент організацій» (науковий керівник Захаркевич Н.П.). 
Команда "Enactus ХУУП" 2013 р. та 2014 р. два роки поспіль посідала 2 місця на Національних змаганнях "Enactus Україна" (керівник Ковальчук В.В.).
Команда V.I.P.HUUP у 2018 році посіла 4 місце у фіналі  Всеукраїнського конкурсу LoNG (Look of New Generation (керівник Крушинська А.В.).
Команда студентів магістратури за спеціальністю 072 Фінанси, банківська справа та страхування у 2019 році здобула диплом ІІ ступеня .у фіналі Всеукраїнського студентського конкурсу бізнес-проектів "Бізнес-трамплін"(керівник Крушинська А.В., Арзянцева Д.А,).
За ініціативи та під керівництвом кафедри менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування реалізовано пілотний проєкт із запровадження елементів дуальної форми здобуття освіти у партнерстві страховою компанією «ГАРДІАН» на основі моделі із інтегрованою практичною підготовкою. Учасниками проєкту стали студенти 4 курсу за спеціальністю 072 фінанси, банківська справа та страхування Роман Гуменюк, Анастасія Городецька та Катерина Сорохан, координатором проєкту виступила Крушинська А.В.
Також у різні роки кафедра виступала організатором / співорганізатором різноманітних наукових заходів та конкурсів серед яких: круглий стіл «Перспективи розвитку молодіжного підприємництва у Хмельницькій області»; круглий стіл «Проблеми та перспективи розвитку дуальної форми здобуття вищої освіти в Україні»; Міжнародний бізнес-форум: «Бізнес у Польщі переваги та перспективи»; Конкурс бізнес-ідей,  серія тренінгів «Кадровий марафон» та багато інших.
Кафедра активно працює у напрямку профорієнтаційної роботи. З 2005 року підтримується співпраця з Шепетівським НВК №1, започатковано Конкурс наукових есе серед учнів старших класів ЗОШ Хмельницької області, реалізовано проект «Школа майбутнього керівника» для учнів 10-11 шкіл міста, проводяться квести з фінансової грамотності, екскурсії університетом, онлайн-заходи, тренінги та ділові ігри, а науково-педагогічні працівники кафедри є постійними учасниками таких заходів. 
За період функціонування кафедра менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування пройшла свій еволюційний шлях від етапу становлення та збереження до розвитку. Кожний із цих етапів має свої особливості і передбачає стратегічні та тактичні цілі, що визначені планами роботи кафедри та зафіксовані у Концепції розвитку Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова. Виконання стратегічних і тактичних завдань і надалі сприятиме якісній підготовці фахівців за спеціальностями 072 Фінанси, банківська справа та страхування і 073 Менеджмент, галузі знань 07 Управління і адміністрування на першому, другому та третьому рівнях, якісно впливатиме на навчання студентів інших спеціальностей, до роботи з якими залучаються науково-педагогічні працівники кафедри менеджменту, фінансів, банківської справи та страхування.