Перейти до основного вмісту
Lex et Juctitia

Пила Василь Іванович

Пила Василь Іванович
VASYL PYLA
Роки життя
13.01.1932 – 20.10.2023
Вчене звання
старший науковий співробітник (1978) зі спеціальності «Економіка районів, розміщення продуктивних сил СРСР та зарубіжних країн», професор (1994) зі спеціальності «Економіка, планування, організація управління народним господарством та його галузями»
Науковий ступінь
Доктор економічних наук
Почесне звання
Заслужений діяч науки і техніки
Нагороди

1982 - Медаль  «У пам'ять 1500-річчя Києва»;
1984 - Медаль «Ветеран праці» за довголітню сумлінну роботу;
1986 - Орден «Знак пошани»;
2000 - Нагрудний знак Міністерства економіки України «За сумлінну працю» III ступеня;
2002 - Нагрудний знак Міністерства економіки України «За сумлінну працю» ІІ ступеня;
2005 - Грамота Хмельницької обласної ради за багаторічну і плідну роботу по підготовці спеціалістів юристів та управлінців;
2006 - Нагрудний знак Міністерства освіти і науки України «Петро Могила » за розвиток вищої освіти і науки України;
2007 - Диплом з нагоди 15-ї річниці заснування Хмельницького університету управління та права  за вагомий внесок  у становлення і розвиток університету;
2008 - Почесний знак Науково-дослідного економічного інституту Міністерства економіки України  «За внесок в економічну науку»;
2012 - Нагрудний знак Міністерства економіки України «За сумлінну працю» І ступеня» за багаторічну активну діяльність;
2012 - Подяка Прем’єр-міністра України за багаторічну сумлінну працю, зразкове виконання службових обов’язків, високий професіоналізм;
2012 - Почесна грамота Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у розвиток теорії та практики розміщення продуктивних сил;
2012 - Грамота Хмельницької обласної ради за багаторічну науково-педагогічну діяльність, вагомий особистий внесок у створення та розвиток Хмельницького університету управління та права;
2017 - Грамота Хмельницької обласної ради за багаторічну сумлінну працю, вагомий особистий внесок у підготовку висококваліфікованих фахівців , плідну науково-педагогічну діяльність, впровадження сучасних методів навчання і виховання молоді;
2017 - Грамота Хмельницької обласної державної адміністрації за багаторічну сумлінну працю, високий професіоналізм, вагомий особистий внесок у підготовку кваліфікованих фахівців і наукових кадрів та з нагоди 25-річчя від дня заснування Хмельницького університету управління та права;
2017 - Подяка Прем'єр-міністра України за багаторічну сумлінну працю, особистий внесок у підготовку висококваліфікованих фахівців, високий професіоналізм та значні трудові досягнення;
2021 - Указом Президента України  присвоєне почесне звання «Заслужений діяч науки і техніки»;
2022 - Грамота Хмельницької обласної ради.

Освіта

1949 р. - Чернігівська середня школа №4;
1955 р. - Київський Лісогосподарський інститут, Українська сільськогосподарська академія;
1970 р. - аспірантура Ради по вивченню продуктивних сил

Біографія

Якщо Ви навчались у Хмельницькому інституті управління і права наприкінці 1990-х років або пізніше у Хмельницькому університеті управління та права, Ви пам’ятаєте Пилу Василя Івановича як голову державної екзаменаційної комісії, завідувача кафедри та професора, що читав захопливі лекції про економіку. Він ніколи не стояв біля трибуни і не проголошував нудних промов. Його стиль - говорити просто і зрозуміло, пояснювати на прикладах, іноді жартувати або задавати несподівані питання, щоб переключити увагу, викликати інтерес. Зазвичай, Василь Іванович, спортивною ходою рухався між рядами та пояснював матеріал, спілкуючись зі слухачами на рівних. Він ніколи не підкреслював свого статусу і високого суспільного положення, хоча був поважним і широко відомим в Україні та за її межами науковцем.
Пила Василь Іванович народився у Чернігові у доволі складні та голодні часи, його дитинство припало на війну, та й студентські роки не були простими. Що допомагало йому долати життєві труднощі? Чудова вдача, гарна сім'я та справжній чоловічий характер. А ще - спорт. Він займався волейболом, боксом, плаванням, але справжнє натхнення знаходив у баскетболі. Маючи невисокий зріст і при цьому велике бажання грати, він випередив багатьох однолітків: зі шкільних спортивних площадок і до іменитих університетських команд був капітаном, який вів своїх друзів до спортивних перемог. Мріяв підкорити небо і вступав до льотної школи, але не судилося. Прийняв самостійне рішення їхати на навчання до Київського лісогосподарського інституту і повідомив про це своїх спантеличених батьків як про вирішену справу. Студіював з інтересом, та не забував про спорт. Після закінчення інституту і вручення диплому інженера лісового господарства працював на великому виробництві. Удосконалював свої знання, набував нових вмінь та загартовував характер. Багато навчався, постійно працював над собою і жодну справу у житті не вважав марним витрачанням часу. Які б складні завдання не ставило перед ним життя, він вирішував їх із достоїнством: вивчав англійську, опановував економетрію, математичне моделювання, програмний підхід і кібернетику. Багато читав і постійно спілкувався з фахівцями, - практиками, науковцями, педагогами. Ніколи не боявся відстоювати свою позицію та при цьому мав надзвичайний талант уважно слухати співрозмовника, надихати учнів, мотивувати колег до спільних та амбітних наукових проектів.
Василь Іванович - автор численних нормативних актів, методичних рекомендацій загальнодержавного рівня. Під його керівництвом та за безпосередньої участі виконувались прикладні економічні дослідження, замовниками яких були Міністерство економіки, Міністерство промислової політики, Міністерство лісового господарства, Міністерство фінансів, органи регіонального управління, міжнародні інституції. Він зробив неоціненний внесок у вивчення механізмів регулювання економіки на макро- та мезорівні, регіонального розвитку (зокрема – створення та функціонування вільних економічних зон, територій пріоритетного розвитку, транскордонного співробітництва).
Понад 40 років поспіль працював на керівних посадах в Науково-дослідному економічному інституті Міністерства економіки України. Читав лекції у провідних вітчизняних університетах, виховав цілу плеяду учнів - аспірантів і докторантів. Він - автор понад біля 200 наукових праць, член низки редакційних колегій наукових періодичних фахових видань України, спеціалізованих вчених рад по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора економічних наук. Тривалий час був експертом Вищої атестаційної комісії України та Міністерства освіти і науки України.
Пила Василь Іванович народився у Чернігові у доволі складні та голодні часи, його дитинство припало на війну, та й студентські роки не були простими. Що допомагало йому долати життєві труднощі? Чудова вдача, гарна сім'я та справжній чоловічий характер. А ще - спорт. Він займався волейболом, боксом, плаванням, але справжнє натхнення знаходив у баскетболі. Маючи невисокий зріст і при цьому велике бажання грати, він випередив багатьох однолітків: зі шкільних спортивних площадок і до іменитих університетських команд був капітаном, який вів своїх друзів до спортивних перемог. Мріяв підкорити небо і вступав до льотної школи, але не судилося. Прийняв самостійне рішення їхати на навчання до Київського лісогосподарського інституту і повідомив про це своїх спантеличених батьків як про вирішену справу. Студіював з інтересом, та не забував про спорт.
Після закінчення інституту і вручення диплому інженера лісового господарства працював на великому виробництві. Удосконалював свої знання, набував нових вмінь та загартовував характер. Багато навчався, постійно працював над собою і жодну справу у житті не вважав марним витрачанням часу.
Які б складні завдання не ставило перед ним життя, він вирішував їх із достоїнством: вивчав англійську, опановував економетрію, математичне моделювання, програмний підхід і кібернетику. Багато читав і постійно спілкувався з фахівцями, - практиками, науковцями, педагогами. Ніколи не боявся відстоювати свою позицію та при цьому мав надзвичайний талант уважно слухати співрозмовника, надихати учнів, мотивувати колег до спільних та амбітних наукових проектів.

Наукова та виробнича діяльність

У 1955 р. направлений на роботу в  Івдельський район Свердловської області, де працював інженером, старшим інженером, начальником виробничо-технічного відділу та головним інженером.
У 1961 р. повернувся до м. Києва. Працював старшим інженером контрольно-бракеражного відділу, старшим інженером відділу виробів деревообробки Укрголовлісозбуту Українського раднаргоспу.
У  1963 р. запрошений на роботу до  Планової комісії  Південно-Західного економічного району Української РСР на посаду старшого економіста групи будівельних матеріалів та деревообробної промисловості. Займався підготовкою матеріалів щодо перспектив розвитку лісової і деревообробної промисловості, здійснював моніторинг продуктивних сил Закарпатської області та розробляв пропозиції з удосконалення управління регіоном.
У 1965 р. вступив до аспірантури Ради по вивченню продуктивних сил.
З грудня 1969 р. по липень 1970 р. працював начальником сектору Всесоюзного науково-дослідного інституту електропобутових машин і приладів.
У 1970 р. запрошений на роботу до Науково-дослідного економічного інституту Держплану / Мінекономрозвитку України (НДЕІ), де працював на посадах старшого наукового співробітника відділу економічних проблем лісової і деревообробної промисловості, вченого секретаря інституту,  завідувача відділу проблем територіального планування та відділу проблем регіональної економіки, заступника директора з наукової роботи.
З 2001 р. по 2009 р. – професор кафедри регіонального та муніципального управління та завідувач кафедри державного управління та місцевого самоврядування ХУУП (за сумісництвом).
У 2009 р. зайняв посаду директора Інституту міжнародної економіки та інформаційних технологій ім. Святої Великої княгині Ольги Міжрегіональної академії управління персоналом.
З 2011 р. по 2015 р. завідувач кафедри державного управління та місцевого самоврядування Хмельницького університету управління та права.
З квітня 2015 р. по жовтень 2023 р. - професор кафедри публічного управління та адміністрування ХУУП імені Леоніда Юзькова.

Академічні здобутки

Під безпосереднім керівництвом Пили Василя Івановича розроблено більше двадцяти нормативно-правових актів з питань економічного і соціального розвитку України та її регіонів, виконано понад 70 наукових досліджень.  Член редакційних колегій наукових періодичних фахових видань України та спеціалізованих вчених рад по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата і доктора економічних наук. Тривалий час працював експертом Вищої атестаційної комісії України та МОН України.

Публікації

Пила Василь Іванович - автор біля 200 наукових праць в галузі економіки лісового господарства, програмно-цільового планування, розміщення продуктивних сил, регіонального розвитку та регулювання економіки.

Наукова школа

Підготував 2 докторів та 19 кандидатів економічних наук з проблем управління національним господарством, розвитку продуктивних сил і регіональної економіки.

Інформація з енциклопедій, сайтів, біографічних видань

До  дня народження заслуженого діяча науки і техніки, доктора економічних наук, професора Василя Івановича Пили (1932-2023) Пам’яті вченого, економіста, організатора

https://uk.wikipedia.org/wiki/Пила Василь Іванович

Василь Іванович Пила. До 80-річчя від дня народження та 45-річчя науково-педагогічної та громадської діяльності: довідково-біографічне видання / Упорядники Н. П. Захаркевич, Л. Л. Місінкевич. — Хмельницький: Видавництво  ВИС, 2012. — 70 с. 

Спеціальний випуск часопису Хмельницького університету управління та права "Університетські наукові записки". 2017. №1 (61). 402 с. 

Спеціальний випуск часопису Хмельницького університету управління та права "Університетські наукові записки". 2022. №1-2 (85-86).  

Хмельницький університет управління та права (1992-2017) : наукові здобутки / упорядник Л.Л.Місінкєвич. Хмельницький: ХУУП. 2017. С.158–164.

Хмельницький університет управління та права імені Леоніда ЮЗЬКОВА : з поглядом у майбутнє /упорядник Ірина КОВТУН. Хмельницький : ХУУП імені Леоніда Юзькова. 2022. С.18, 98-99.

Відеогалерея