Перейти до основного вмісту
Lex et Juctitia

Про реорганізацію структурного підрозділу університету

Заслухавши та обговоривши подання ректора Олега ОМЕЛЬЧУКА, інформацію декана юридичного факультету Віктора ЗАХАРЧУКА та відповідно до пункту 6 частини 2 статті 36 Закону України «Про вищу освіту», пунктів 4.2.8.8. Статуту Університету, з метою забезпечення вимог частини 5 статті 33 Закону України «Про вищу освіту», вчена рада вирішила: Реорганізувати кафедру цивільного права та процесу, утворивши на її основі кафедру приватного права.
Метою реорганізації кафедри цивільного права та процесу шляхом її перетворення є перепрофілювання діяльності кафедри на приватне право у зв’язку з появою нових дисциплін, зміною наукових спрямувань діяльності та кількісного збільшення її членів. 
Реорганізація забезпечить високий рівень оптимізації навчально-наукового процесу з огляду на комплексність змісту навчальних дисциплін, які викладаються кафедрою. Своєрідна «піраміда» навчальних дисциплін забезпечує послідовне вивчення матеріалу, а тому лише цивільне право та процес є завузькою назвою для структурного підрозділу юридичного факультету університету, який відповідає за базову найбільшу частину дисциплін приватно-правового спрямування. Отже, реорганізація зумовлена складною природою навчальних дисциплін, які забезпечуються кафедрою. Вироблення єдиної концепції дисциплін, що викладаються кафедрою, підвищить ефективність їх викладання та розширить спектр можливостей для запровадження нових вибіркових дисциплін, інших навчальних компонентів.
Протягом останніх років колектив кафедри значно розширився кадрами різних профілів, у зв’язку з чим кафедра цивільного права та процесу Хмельницького університету управління та права імені Леоніда Юзькова є однією з найбільших структурних підрозділів не лише юридичного факультету, а й усього університету загалом. Кафедра організовує і здійснює на високому рівні навчальну, наукову, методичну, організаційну роботу зі спеціальностей 081 Право, 293 Міжнародне право наукові дослідження, підготовку науково-педагогічних кадрів і підвищення їхньої наукової і педагогічної кваліфікації. 
Кафедра забезпечує підготовку висококваліфікованих фахівців, які володіють глибокими теоретичними та прикладними знаннями і здатні використовувати їх у своїй подальшій професійній діяльності, а також здійснювати науково-дослідну діяльність за приватно-правовим спрямуванням. Так, кафедрою здійснюється викладання таких навчальних дисциплін: 1) для ОР «Бакалавр» – «Вступ до приватного права», «Основи порівняльного правознавства»,  «Цивільне право», «Порівняльне цивільне право», «Сімейне право», «Сімейно-правовий захист прав дитини», «Міжнародне приватне право», «Цивільне процесуальне право», «Виконавче провадження», «Вступ до альтернативного вирішення спорів», «Робота з відкритими даними»; 2) для ОР «Магістр» – «Теорія та практика спадкового права», «Право інтелектуальної власності», «Проблеми сімейного права», «Практика цивільного судочинства», «Альтернативне вирішення правових спорів», «Перегляд судових рішень у цивільних справах», «Практика вчинення нотаріальних дій», «Етичні стандарти правничої діяльності», «Правочини з нерухомістю»; 3) для аспірантури – «Парадигма правової доктрини», «Культура наукових досліджень та захист інтелектуальної власності», «Теоретичні засади правового регулювання цивільних відносин», «Академічна доброчесність та захист права інтелектуальної власності», «Джерела сімейного права», «Доктрина цивільного процесу», «Медіація в юридичній практиці», «Теоретичні засади колізійного регулювання міжнародних приватно-правових відносин». До прикладу, відображаючи особливості тенденцій досліджень у галузі приватного права кафедра ініціювала вивчення дисципліни «Вступ до приватного права» для бакалаврів 1 курсу, яка є першою ознайомлювальною візитівкою подальшого вивчення дисциплін приватного права.
Усі перелічені дисципліни мають приватно-правове спрямування, однак є очевидним, що кафедра цивільного права та процесу забезпечує великий обсяг навчальних дисциплін, які виходять за межі цивільного права та процесу. Така багатопрофільність навчальних дисциплін, які забезпечує кафедра, і зумовлює необхідність реорганізації. 
Приватне право – це сукупність уявлень, правил і норм, які побудовані на юридичній рівності, визначають статус приватної особи та забезпечують захист її суб’єктивних прав та інтересів. За визначенням Є.О. Харитонова «приватне право – це концепт, феномен, що забезпечує пізнання людиною світу і себе та свого місця у світі; це не поняття і не категорія, це дещо філософське – сприйняття людиною приватного права як частини світу, в якому ця людина відчуває себе частиною». 
Приватне право створює зону свободи, ізольовану від державної влади, в якій здійснюють свою майнову діяльність приватні особи. Приватне право включає в себе галузі, побудовані на юридичній рівності, свободі та самостійності кожного учасника приватних правовідносин, забезпеченні приватного інтересу, вільного волевиявлення суб’єктів при реалізації своїх прав, можливості самостійного врегулювання спору або ж звернення до суду. Вказані складові забезпечуються як матеріальними галузями права (цивільне право, сімейне, міжнародне приватне, право інтелектуальної власності), так і процесуальними галузями права. Процесуальні галузі права за загальним правилом визначають процедуру реалізації матеріального права і є похідними від нього. Зокрема, цивільний процес забезпечує захист насамперед інтересів приватних осіб. Також кафедрою забезпечується викладання альтернативних способів вирішення спорів, а також консультування у сфері міжнародного комерційного арбітражу, які виходять за межі цивільного процесу. Таким чином, кафедра здійснює викладання приватно-правових дисциплін, теоретичні та практичні дослідження, бере участь у різних наукових програмах та дослідженнях не лише з цивільного права та процесу, а й з інших напрямків. У зв’язку з цим пропонується реорганізація кафедри цивільного права та процесу шляхом її перетворення на кафедру приватного права.